Kancelaria Frączek | księga wieczysyta | Co, jeżeli dom nie ma księgi wieczystej?

Co, jeżeli dom nie ma księgi wieczystej?

Każda nieruchomość powinna mieć urządzoną księgę wieczystą, czyli być zapisana w jakiejś większej księdze wieczystej albo mieć samodzielną księgę wieczystą. Nasze przepisy są tak skonstruowane, aby zapewnić bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Dlatego dla każdej nieruchomości powinna być prowadzona księga wieczysta. Co w sytuacji, w której księgi wieczystej nie ma?

Brak księgi wieczystej

Zdarzają się sytuacje, w których, wobec tego, że od lat nie dokonano żadnej transakcji z udziałem danej nieruchomości, nikt nie zadbał o założenie dla niej księgi wieczystej.

Warto podkreślić, że obecne elektroniczne księgi wieczyste stanowią wynik migracji ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej. Najstarsze papierowe księgi wieczystej straciły swą moc poprzez wprowadzanie kolejnych regulacji. Dlatego zdarza się że nieruchomość nie ma swojej księgi wieczystej.

Przypominamy, że obecnie treści ksiąg wieczystych można przeglądać online, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów: „Jak sprawdzić księgę wieczystą online?”.

Co zrobić, gdy nieruchomość nie ma księgi wieczystej?

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której dla nieruchomości nie jest prowadzona księga wieczysta,  trzeba złożyć wniosek o założenie takiej księgi wieczystej wykazując jednocześnie, że dana osoba jest właścicielem nieruchomości.

Wniosek o założenie księgi wieczystej należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Wniosek składa się na urzędowym formularzu – można to zrobić samodzielnie lub zlecić sprawę pełnomocnikowi. Wraz z wnioskiem składa się dokumenty stanowiące podstawę wpisu, a także potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 100,00 zł. Warto podkreślić, że w przypadku jednoczesnego dokonania wpisu własności konieczne jest uiszczenie dodatkowo opłaty stałej od tego wpisu.

W postępowaniu wywołanym takim wnioskiem sąd bada, czy na podstawie dokumentów, które przedkładamy, można ustalić aktualny stan prawny nieruchomości. W przypadku braku przeszkód do dokonania wpisu założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania pierwszego wpisu. Postępowanie w zależności od sądu trwa od miesiąca do kilku miesięcy, a nawet roku. O dokonanym wpisie sąd zawiadamia uczestników postępowania. Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli brak jest podstaw albo istnieją przeszkody do jego dokonania. Przykładowo Sąd może oddalić wniosek o wpis, w sytuacji, gdy wnioskodawca nie wykaże, że jest właścicielem nieruchomości, tj. nie przedstawi wszystkich dokumentów.  Od postanowienia w przedmiocie oddalenia wniosku o wpis uczestnikowi przysługuje apelacja.

Skontaktuj się z nami, a my
zajmiemy się resztą!

Kancelaria Frączek