
Najprostszym sposobem jest oczywiście wspólna sprzedaż kamienicy lub jej przejęcie przez jednego ze współwłaścicieli ze spłatą pozostałych.
Bardziej skomplikowanym, choć zwykle najbardziej pożądanym sposobem zniesienia współwłasności jest podział fizyczny, który w tym przypadku polega na wyodrębnieniu samodzielnych lokali oraz ustanowienia prawa własności takich lokali. W wyniku takiego zabiegu powstają lokale, które stają się samodzielnymi nieruchomościami. Jednocześnie powstaje ustawowa współwłasność części wspólnej nieruchomości oraz wspólnota mieszkaniowa jako podmiot praw i obowiązków nie mający osobowości prawnej.
Instytucja prawa odrębnej własności lokalu regulowana jest przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Zgodnie z art. 2 tej ustawy, samodzielny lokal mieszkalny to wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Szczegółowe warunki, jakie powinien spełniać samodzielny lokal wynikają w szczególności z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065).
Dokumentacja techniczna i przygotowanie
Pierwszym krokiem do wyodrębnienia lokali jest przeprowadzenie kompleksowej inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej. Musi ona zawierać rzuty wszystkich kondygnacji, przekroje budynku, elewacje oraz szczegółowy opis techniczny przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.
Kluczowym dokumentem jest zaświadczenie o samodzielności lokali, które wydawane jest przez starostę właściwego z uwagi na położenie budynku, w którym znajdują się lokale.
Aby je uzyskać, każdy lokal musi spełniać określone wymogi techniczne, takie jak:
Bardzo istotnym elementem dokumentacji technicznej jest określenie udziałów poszczególnych lokali w części wspólnej. W praktyce kwestie związane z tym udziałem wywołują potężne problemy w praktyce, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia błędów właśnie w dokumentacji technicznej.
Wskazać należy, iż dane pochodzące z inwentaryzacji będą stanowić podstawę sporządzenia aktu notarialnego oraz opisu zarówno powierzchni lokali i pomieszczeń do nich przynależnych, jak i udziałów w części wspólnej nieruchomości.
Ten ostatni element decyduje m.in. o zakresie uprawnień poszczególnych właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, które co do zasady zależą od wielkości udziału w części wspólnej nieruchomości.
Procedura administracyjna
Spełnienie wymagań samodzielności lokalu musi być potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez starostę.
Proces uzyskiwania zaświadczeń o samodzielności lokali rozpoczyna się od złożenia wniosku w urzędzie miasta lub gminy. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, zaświadczenie powinno być wydane w terminie do 7 dni, choć w praktyce często trwa to do 30 dni. Za każde zaświadczenie pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł.
Realizacja zniesienia współwłasności
Po skompletowaniu całej dokumentacji technicznej i uzyskaniu zaświadczeń o samodzielności lokali, można przystąpić do właściwego zniesienia współwłasności.
Ustawa o własności lokali przewiduje możliwość ustanawiania odrębnej własności lokalu w drodze umowy współwłaścicieli nieruchomości, jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu.
W przypadku drogi dobrowolnej, wszyscy współwłaściciele zawierają umowę w formie aktu notarialnego. Akt taki ma dość istotny poziom skomplikowania, stanowi on ostatecznie podstawę założenia ksiąg wieczystych dla samodzielnych lokali oraz wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla wspólnej nieruchomości. Konieczne jest w nim dokładne określenie sposobu podziału nieruchomości, przy uwzględnieniu wartości poszczególnych lokali i wielkość udziałów współwłaścicieli. Należy też precyzyjnie określić części wspólne nieruchomości, takie jak klatka schodowa, korytarze, piwnice czy strych.
Podsumowanie
Zniesienie współwłasności kamienicy to proces wymagający starannego przygotowania i koordynacji wielu działań. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie dokumentacji technicznej oraz spełnienie wszystkich wymogów prawnych dotyczących samodzielności lokali.
Tylko właściwe przeprowadzenie całej procedury gwarantuje skuteczne zniesienie współwłasności i ustanowienie odrębnej własności lokali.
Warto pamiętać o tym, iż zniesienie współwłasności poprzez ustanowienie odrębnych lokali mieszkalnych jest czynnością realizowaną na lata. Warto należycie pochylić się nad wszystkimi jej elementami tak, aby uniknąć błędów, których skutkiem w przyszłości mogą być poważne konsekwencje prawne i finansowe.
Toszecka 25 B / 6 (IIp.)
44-102 Gliwice
NIP 648 248 81 20
Rachunek bankowy ING Bank Śląski
44 1050 1298 1000 0090 7655 5805